
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.1 mm |
| Thickness | 0.87 mm |
| Type | Voltage Detectors |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Threshold Voltage | 400 mV |
| Quiescent Current | 5.5 µA |
| Reset | Active Low |
| Number of Outputs | 1 |
| Reset Timeout | 0 s |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Accuracy | 0.25 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Active Low, Bidirectional |
| Watchdog Timer | No Watchdog |
Stock: 855
Distributors
pcbx
Unit Price$1.13278
Ext.Price$1.13278
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.13278 | $1.13278 |
| 10 | $0.82586 | $8.25860 |
| 25 | $0.75063 | $18.76575 |
| 50 | $0.70886 | $35.44300 |
| 100 | $0.66941 | $66.94100 |
| 300 | $0.63789 | $191.36700 |
| 500 | $0.60786 | $303.93000 |
| 1000 | $0.58819 | $588.19000 |
| 3000 | $0.56767 | $1703.01000 |
| 5000 | $0.55485 | $2774.25000 |
